Současnost

Současnost města Bystřice nad Pernštejnem

Dnes je Bystřice nad Pernštejnem moderním městem s rozsáhlou sítí prodejen, restaurací, služeb a také škol. Její sportovní vybavenost jí mohou závidět mnohem větší města. A protože zde nechybí stavební památky a hned za hranicemi města čeká návštěvníka nádherná příroda, stává se z Bystřice atraktivní cíl k dovolené, rekreaci, výletům.

Město je přirozeným střediskem kulturního a společenského života oblasti. Vzdělávání zde slouží 9 školských zařízení. V současné době dochází k útlumu těžby uranové rudy, a proto město podporuje vznik nových pracovních příležitostí, především v průmyslové zóně, kde již funguje několik nových podniků. Investorům jsou k dispozici i další pozemky s potřebnou infrastrukturou.

V uplynulé dekádě bylo ve městě zrealizováno několik velkých investic. Jedná se zejména o moderní kotelnu na biomasu, která zásobuje teplem většinu města, modernizovanou čistírnu odpadních vod, nový sportovní areál zahrnující mimo jiné víceúčelovou sportovní halu a venkovní vyhřívané koupaliště, zimní stadion a Centrum EDEN.

Bystřice nad Pernštejnem připravuje nejrůznější kulturní akce především v prostorách kulturního domu a městského muzea. Z neoblíbenějších akcí uveďme alespoň Let čarodějnic městem (30. dubna), přehlídku dětských pěveckých sborů Zpíváš, zpívám, zpíváme (květen), turistický pochod „Za krásami Vysočiny” (květen), Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae (červen), tradiční Vavřineckou pouť v srpnu či bystřické hody s májí v říjnu. V Bystřici je k dispozici moderní knihovna a pracuje zde dům dětí a mládeže. Více na http:/www.sweb.cz/ddmbynp.

Město se pyšní dvěma fotbalovými hřišti a jedním víceúčelovým s umělým trávníkem, tenisovými a volejbalovými kurty, hřištěm na beach volejbal, lyžařským vlekem a především víceúčelovou sportovní halou, v níž lze využít bazén, horolezeckou stěnu, posilovnu, masáže, hřiště na basketbal, squash, bowling a kuželky a ještě se tu občerstvit. Venkovní koupaliště má tři bazény, z toho jeden se slanou vodou. Více na www.arealsportu.cz.

Doslova za humny našeho města leží celá řada atraktivních dominant, které lze navštívit během autoturistiky, ale i na kole a pěšky. Kouzlo dávného středověku se pojí s půvabem nádherné přírody při vycházce na nedaleké hrady Zubštejn, Pyšolec a Aueršperk. Kontrastem na vás zapůsobí návštěva moderního sportovně rehabilitačního areálu a rozhledny (z roku 2002) v Karasíně a k tomu prastarého kamenného kostelíku v sousedním Vítochově. Kostel je tradicí spojován s působením sv. Metoděje a nejcennějšími památkami jsou kamenná křtitelnice z pol. 13. st., bývalý kamenný oltář a fresky zřejmě z l. 1330 – 1340.

Cyklisté se mohou vydat k velkolepé zřícenině hradu v Dalečíně a odtud po Svratecké vodohospodářské naučné stezce do Víru, jenž se nesmazatelně zapsal do rozvoje turistiky v našem kraji už v 19. století. Výlet do Zvole a do nedalekého Westernového městečka Šiklův mlýn v sobě snoubí krásu Santiniho architektury a Divokého západu.

Nová verze aplikace

Hlaste náměty a problémy moderně. Součástí je i Bystřická karta plná slev!

App store Google Play
Nová verze aplikace